1393/12/23 شنبه

معرفی شهرستان رستم :

 

  شهرستان نوپای رستم با 1200 کیلومتر مربع وسعت با ارتفاع متوسط 950 متر از سطح آبهای آزاد در گلوگاه ارتباطی و استراتژیک استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر  قرار دارد و در فاصله 195کیلومتری شیراز واقع شده است این شهرستان دارای دو بخش: 1- مرکزی  2- سورنا

 دو شهر:1- مصیری 2-کوپن

 و 220 روستای کوچک و بزرگ و جمعیتی بالغ بر 50 هزار نفر می باشد

        از نظر طبیعی ارتفاعات این ناحیه جز چین خوردگی های زاگرس با چین های باز و ملایم است که در قسمت جنوبی، چین ها نزدیک به هم با دشت های وسیع و حاصلخیز می باشد و در قسمت شمالی شهرستان به ارتفاع کوه ها افزوده می شود و جنگل های غیر تجاری بلوط همراه با مزارع زراعی دیم چشم انداز این منطقه است. سنگ های آهکی و رسوبات تبخیری دوران سوم با معادن نفت و گاز، سنگهای ساختمانی، سنگ های آهکی و گچ از جمله منابع معدنی موجود می باشد.

        اراضی حاصلخیز کشاورزی دشت رستم با وسعت 12 هزار هکتار زمین آبی و چند هزار هکتار زمین دیم از جمله نواحی حاصلخیز فارس محسوب می شود که به وسیله رودهای فهلیان، شیو، سولک، شور و شیرین، چشمه سارهای معروف گجستان و تالاب سرآسیاب مشروب می گردد و از لحاظ تولید گندم، برنج و سایر غلات و محصولات باغی از جمله مرکبات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

        شهرستان رستم بر خلاف اینکه از لحاظ تقسیمات سیاسی شهرستانی نوپاست اما به لحاظ قدمت تاریخی و فرهنگی، آثار بی نظیر برجای مانده از دوره های تاریخی مانند عیلامی ها چون تل سفید، شهر دژخید، خفرک و دوره هخامنشیان از جمله دی و دور (مادر دختر)، حسین آباد و غیره..... را در خود به یادگار دارد.